Przeczytanie tekstu zajmie Ci około 4,5 minuty.

Powstawanie trądziku związane jest przede wszystkim z nadmierną produkcją sebum i nieprawidłowym rogowaceniem naskórka, tzn. skóra ma problem z prawidłowym złuszczaniem naskórka, a to powoduje zapychanie porów doprowadzając do powstawania zaskórników, wyprysków, krostek i bolesnych wykwitów (szczególnie w tak zwanej strefie T – czoło, nos, broda). Ten rodzaj cery charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, przez co skóra nieestetycznie błyszczy się i często mylona jest z cerą tłustą.

Problem ten dotyka młodzież jak i dorosłych. Niestety wiele osób przez te zmiany, czuje się mniej pewnie, unika towarzystwa, izoluje się. A to nie jest nic dobrego. Jednak dzięki pielęgnacji można sprawić, że problem zostanie zmniejszony, a niekiedy całkowicie zniknie.

Dlatego dziś omówię pielęgnację właśnie cery problematycznej, trądzikowej.

Cera problematyczna jest wymagająca, potrzebuje lekkich, antybakteryjnych preparatów pielęgnacyjnych, które łagodzą stany zapalne i zmniejszają nadmierne wydzielanie sebum. Unikaj alkoholu w składzie kosmetyków do cery trądzikowej, ponieważ może on  podrażnić i tak już rozognioną skórę, spowodować przesuszanie naskórka oraz zmusić skórę do zwiększonego wydzielania sebum.

Pielęgnacja skóry problematycznej.

Podstawą codziennej pielęgnacji skóry problematycznej, jest przede wszystkim właściwe oczyszczanie jej. 

Jest to pięć podstawowych kroków, które również dotyczą każdego innego rodzaju cery, żeby była ładna i zdrowa.

Musisz uważać na zbyt silne oczyszczanie cery trądzikowej, bo to może uszkodzić jej naturalną warstwę hydrolipidową  dlatego ważne jest, aby stosować takie kosmetyki, które pomogą ją odbudować oraz dostarczą składniki odżywcze.

Najważniejszym Twoim celem przy cerze problematycznej jest wyciszenie skóry, minimalizacja zmian ropnych, usunięcie nadmiaru sebum które może prowadzić do zaskórników oraz nawilżenie jej. 

Codzienną pielęgnację skóry trądzikowej warto przede wszystkim rozpocząć od właściwego sposobu oczyszczania twarzy.

Krok 1. Oczyszczanie

Rano i wieczorem należy przemywać twarz przy pomocy delikatnego kosmetyku do mycia, w postaci: żelu, pianki, mleczka, płynu micelarnego. Jego działanie powinno być delikatnie złuszczające i antybakteryjne. Zadaniem środków myjących jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, ale i normalizacja jego wydzielania.

Osobiście jestem zwolenniczką dwuetapowego mycia twarzy, tylko podczas wieczornej pielęgnacji.

Najpierw skórę myjemy olejkiem kosmetycznym, tak właśnie olejkiem. Możesz się zdziwić, że proponuję olej do mycia twarzy przy cerze problematycznej, ale zgodnie z zasada tłuszcz przyciąga tłuszcz. Olejek bardzo delikatnie a zarazem dokładnie umyje i oczyści skórę, nie podrażniając i nie wysuszając jej. Olejek z pestek winogron to olej który nie jest komedogenny, co oznacza, że nie zapycha porów i nie przyczynia się do powstawania na naszej skórze wągrów, pryszczy, stanów zapalnych. Następnie olejek zmywamy dowolnym kosmetykiem wcześniej wymienionym.

Następnie olejek zmywamy dowolnym kosmetykiem do mycia twarzy wymienionym wcześniej.  

Krok 2.  Tonizacja 

Tonizacja skóry to ważny element w pielęgnacji cery problematycznej, szczególnie przed nałożeniem kremu. Tonik przywraca skórze naturalne pH oraz zmniejsza wydzielanie sebum i przygotowuje skórę na przyjęcie kremu pielęgnacyjnego.

W przypadku cer problematycznych, trądzikowych, warto wybrać tonik z wyciągiem z rumianku. Ma wspaniałe właściwości  przeciwzapalne oraz ochronne, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Ponadto tonik z rumianku pomaga zwalczać zaskórniki.

Sprawdzony przepis na tonik z rumianku. 

- 5 g rumianku

- pół szklanki wody 

Zaparz rumianek w przygotowanej szklance wrzątku, około 20 minut pod przykryciem. Odcedź.

Tonik z rumianku gotowy - przemywaj nim twarz rano i wieczorem.

Przechowuj tonik w lodówce, nie dłużej niż 7 dni. 

Krok 3. Krem do cery problematycznej.

Krem do twarzy w przypadku cery problematycznej powinien posiadać odpowiednie substancje nawilżające i pielęgnujące. Krem ma za zadanie regulować pracę gruczołów łojowych, zapobiegać nadmiernemu błyszczeniu się skóry oraz pojawianiu się niedoskonałości, jednak najważniejsze to odpowiednio nawilżać podrażnioną skórę. 

Jednym ze składników kremu do cery problematycznej No Problem, jest wyciąg ze śluzu ślimaka, jest on najważniejszym dla nas składnikiem aktywnym. Ma on działanie bakteriobójcze, sprawdza się w przypadku cer problematycznych, trądzikowych. Zawarty w śluzie ślimaka kwas glikolowy ma działanie rozjaśniające i peelingujące. Wszystkie składniki śluzu ślimaka są naturalne, dzięki czemu są bardzo dobrze tolerowane przez cery alergiczne. 

Kolejnym ważnym składnikiem jest olejek arganowy zawarty w kremie, to jedna z popularniejszych metod łagodzenia dolegliwości związanej z cerą problematyczną. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, kosmetyk z jego zawartością łagodzi aktywne zmiany i zapobiega powstawaniu kolejnych. Zawarta w nim witamina E wspomaga naprawę uszkodzonych tkanek. Ponadto, olej arganowy eliminuje ślady i blizny po trądziku, pozostawiając skórę gładką i bez skazy. 

Krem należy stosować codziennie, rano i wieczorem. 

 

Krok 4. Peeling twarzy

Mniej więcej raz w tygodniu, po umyciu twarzy żelem i przed aplikacją toniku, warto abyś wykonała na skórze delikatny peeling, który pozwoli usunąć martwe komórki naskórka i odblokować zatkane ujścia gruczołów łojowych, które stanowią bezpośrednią przyczynę zmian trądzikowych.

Peeling enzymatyczny pozwala odblokować ujścia gruczołów łojowych, oczyszcza skórę z resztek zanieczyszczeń, a także delikatnie usuwa martwy naskórek bez podrażniania skóry i zaogniania zmian skórnych. 

Peeling mechaniczny można wykonywać wówczas, gdy na skórze nie ma zmian ropnych, natomiast głównym problemem są zaskórniki. I do takiego peelingu polecam korund szlachetny, systematyczne stosowanie peelingów na bazie korundu zwiększa wchłanianie substancji czynnych przez skórę, wyraźnie pobudza mikro-krążenie, oczyszcza i wzmaga odnawianie skóry - stymuluje odnowę komórkową skóry. Wyrównuje koloryt skóry, co jest ważne w przypadku blizn potrądzikowych. Skóra staje się bardziej elastyczna i gładsza. 

 

Krok 5. Maseczka

Maseczka z glinki zielonej, to obowiązkowa pozycja w pielęgnacji domowej u osób z cerą tłustą, mieszaną i skłonną do niedoskonałości. Jest ona  uważana jest za najskuteczniejszą w przypadku leczenia stanów zapalnych cery, trądziku, zablokowanych ujść gruczołów łojowych czy podrażnień skóry. Regularne stosowanie tej maseczki zmniejszy wydzielanie sebum, odblokuje pory, złagodzi podrażnienia i silnie oczyści i wygładzi skórę. 

Maseczkę taką nakładaj po wcześniejszym peelingu, a przed tonikiem i kremem. 

Chcę nadmienić, że pielęgnacja cery problematycznej to oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, ważne jest również to co  jemy. Po zjedzeniu ,,śmieciowego'' jedzenia bądź sporej dawki cukrów, od razu możesz zauważyć zmiany na skórze. Nie będę pisać o zbilansowanych dietach, bo są od tego świetni eksperci, jednak nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała, żebyś jadła jak najmniej przetworzonego jedzenia i cukrów, a dodała do codziennych posiłków więcej warzyw, owoców czy ziół do picia. 

Poniżej pokazuje moje zdjęcie gdy i ja miałam ogromny problem z cerą. Było to jakiś czas temu, na szczęście szybko udało mi się z nim uporać. Mam nadzieję, że Tobie też to się uda z pomocą kosmetyków Perle.

Mam nadzieję że mój wpis jest przydatny i skorzystasz z moich łatwych i skutecznych wskazówek, do uzyskania ładnej i zdrowej skóry. 

Miłego i efektywnego stosowania :)

 

Buziaki 

M.