Nie wiem czy wiesz, ale skóra dojrzała jest stanem skóry, a nie typem cery, jak cera sucha, cera tłusta czy normalna. Skóra dojrzała pojawia się niezależnie u wszystkich wraz z upływem czasu, tego nie da się uniknąć. Proces ten rozpoczyna się już w wieku 25 lat, a po 30 roku życia nagle przyspiesza. Zazwyczaj u osób powyżej 35 roku życia zaczynają pojawiać się oznaki skóry dojrzałej, natomiast nie jest to regułą, ponieważ dużo zależy od czynników genetycznych, zewnętrznych i wewnętrznych.
Czym charakteryzuje się skóra dojrzała
- utratą elastyczności, jędrności
- pojawieniem się zmarszczek mimicznych
- zmienia się nam owal twarzy
- zaczynają opadać kąciki oczu, ust, policzki oraz powieki
- powstają liczne przebarwienia skórne
- skóra jest słabiej ukrwiona, zwiększa się kruchość naczyń krwionośnych czego efektem są rozszerzone naczynka
- skóra jest odwodniona, przesuszona, szorstka, wiotka i cienka
- skóra wygląda na zmęczoną, pozbawioną blasku, jest niedotleniona i słabo odżywiona
Jeśli mowa o kondycji Twojej skóry, to bardzo dużo zależy od tego jak się odżywiasz i jaki tryb życia prowadzisz. Twoja skóra, jeśli jest właściwie odżywiona długo utrzyma swój promienny, zdrowy i młody wygląd. Warto abyś w swoim menu miała dużo surowych warzyw i owoców, produktów zbożowych, mlecznych czy olei roślinnych.
Bardzo ważną rzeczą jest nawadnianie się. Nic z tego, że będziesz smacznie jeść, ćwiczyć i fikołki robić jak w organizmowi będzie brakowało wody. Bez tego nie możemy ani prawidłowo funkcjonować ani dobrze wyglądać. Minimum to 1,5 - 2 l wody dziennie.
Kolejnym krokiem abyś mogła zachować elastyczność oraz dobrą kondycję skóry jest właściwa pielęgnacja. Te cztery proste kroki mogą zdziałać cuda.
1. Oczyszczanie oraz ochrona – wieczorne i delikatne poranne oczyszczanie skóry, w ten sposób pozbywamy się wolnych rodników oraz zanieczyszczeń. Następnie ograniczona ekspozycja na słońce i całoroczne stosowanie kremu z filtrem.
2. Regularny peeling – skóra dojrzała ma skłonności do nadmiernego rogowacenia naskórka, dlatego bardzo ważne jest usuwanie tych martwych komórek. Dodatkowo dzięki peelingowi poprawisz krążenie krwi i limfy.
3. Nawilżanie oraz regenerowanie – niezbędne elementy pielęgnacji skóry dojrzałej. Właściwe nawilżenie ograniczy wysuszanie i łuszczenie się skóry, a także wzmocni jej barierę ochronną. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków może wspomóc regenerację włókien kolagenowych oraz elastynowych, dzięki czemu wpłyniemy na poprawę elastyczności i jędrności skóry
4. Masaże i ćwiczenia mięśni twarzy - są niezbędne jeśli chcesz zachować ładny wygląd i dobre samopoczucie. Masaże oraz ćwiczenia twarzy sprawiają że poprawiasz ukrwienie w skórze, przez co krew dociera do każdego naczynka i je odżywia i karmi, dzięki czemu wyglądasz promiennie i świeżo. Ćwiczenia mięśni twarzy nie pozwalają im opaść i zmienić jej owalu. Dodatkowo działają relaksacyjnie i uspokajająco, dlatego warto je wykonywać każdego dnia.
Co lubi skóra dojrzała:
- witaminę C, która poprawia produkcję kolagenu a także wpływa na rozjaśnianie powstałych przebarwień skóry
- witaminę E poprawiającą odżywienie i nawilżenie skóry
- witaminę A, która ma właściwości stymulujące produkcję kolagenu, redukujące przebarwienia oraz pobudzające regenerację komórek skóry
- kwas hialuronowy wpływający na poprawę wyglądu skóry, ma on działanie zapobiegające powstawaniu zmarszczek, wygładza już istniejące oraz spowalnia starzenie się skóry
- koenzym Q10 – odżywia on zmęczoną skórę i niweluje powstawanie zmarszczek
- oleje roślinne wspomagające odnowę komórek
z wyciągiem ślimaka Perłowego.