Jak już pisałam, oleje roślinne są bardzo ważnymi składniki w naturalnej kosmetyce. Chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, zapewniają jej miękkość i gładkość, regenerują i łagodzą podrażnienia. Olej winogronowy jest bogatym źródłem witaminy E, o niebywałych właściwościach nawilżających i wygładzających, przyspieszających regenerację skóry, zapobiegając jednocześnie skutkom jej starzenia się.
Do czego można zastosować olej kosmetyczny z pestek winogron.
Jego spektrum zastosowań jest bardzo szerokie:
- do pielęgnacji skóry twarzy
- do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu
- do demakijażu i oczyszczania
- do rąk i paznokci
- do ciała
- do włosów
5 sposobów stosowania olejów w pielęgnacji twarzy
Dzięki swoim właściwościom regenerującym, nawilżającym czy przeciwzmarszczkowym śmiało możesz stosować go do pielęgnacji twarzy, jako dodatek do kosmetyków lub jako samodzielny produkt.
Jeśli borykasz się z bardzo suchą skórą, uczuciem ściągnięcia czy pieczenia, to mamy na to sposoby.
1. Demakijaż i mycie twarzy.
Pomyślisz że to nie możliwe...Mycie twarzy olejem, przecież to jest tłuste! zapcha pory, oklei skórę ale na pewno jej nie umyje. Jednak warto spróbować bo metoda OCM (Oil Cleansing Metod, opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz). Według mnie jest to najlepszy sposób na dokładne i cudownie przyjemne umycie skóry. Oleje zmywają brud i usuwają makijaż. Jednocześnie nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, tak jak czynią to żele do mycia twarzy.
Po umyciu skóra jest czysta, nawilżona i odżywiona.
Wartością dodaną mycia twarzy olejem jest to, że jednocześnie możesz zrobić delikatny, relaksacyjny masaż.
2. Jako dodatek do serum czy kremu.
Olejek zastosowany jako dodatek do serum czy kremu, stworzy na powierzchni skóry powłokę ochronną, tzw. okluzje, która polega na tworzeniu na powierzchni skóry filmu, który z jednej strony hamuje nadmierną utratę wody z naskórka, a z drugiej wspomaga wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry z użytego wcześniej serum/kremu. Regularne stosowanie oleju przy suchej skórze, pozwala na poprawę jej nawilżenia.
Sam olejek nie ma właściwości higroskopijnych, ale w połączeniu z serum, stworzą doskonały duet pielęgnacyjny.
Do wyboru masz dwie opcje aplikacji:
- na oczyszczoną skórę nałóż serum/krem i zanim się wchłonie wklep w skórę olejek,
- w zagłębieniu dłoni wymieszaj kilka kropli serum/kremu i oleju, następnie wmasuj je w skórę.
3. Pod oczy.
Sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji. Wystarczy wieczorem nanieś kilka kropli olejku pod oczy, a zobaczysz jak skóra wokół oczu rozjaśnia się a cienie znikają.
4. Do łagodzenia podrażnień.
Oleje roślinne działają jak kompres na podrażnioną skórę – łagodzą swędzenie i pieczenie, zmniejszają zaczerwienie, przynoszą ulgę i ukojenie skórze.
Po olej możesz sięgać zawsze, gdy Twoja skóra potrzebuje natychmiastowej pomocy: jest przesuszona, swędzi, łuszczy się, piecze, jest zaczerwieniona czy podrażniona działaniem promieni słonecznych.
Właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i antybakteryjne olejów możesz wykorzystać także, gdy na Twojej twarzy pojawiają się bolesne i mało estetyczne zmiany trądzikowe.
5. Do masażu twarzy.
Jestem fanką, miłośniczką i pasjonatką masaży twarzy. Gdy prowadzę warsztaty, staram się przekazać kobietom jak wielka moc jest w naszych dłoniach.
Jest też wiele technik i możliwości wykonania masażu twarzy.
Ja polecam każdej z Was, aby taki masaż wykonywać 2-3 razy w tygodniu, podczas wieczornej pielęgnacji. W masażu możesz wykorzystać własne dłonie lub kamień gua sha.
Krok 1. Nalej kilka kropli olejku na dłonie, rozgrzej i zaaplikuj na twarz. W ten sposób uzyskasz na skórze lepszy „poślizg”, a dodatkowo dostarczysz jej składników odżywczych i witamin.
Krok 2. Zacznij od masażu żuchwy, ruchami dół-góra - od żuchwy, przez policzki w kierunku skroni. Lekko przyciskaj dłonie do skóry, aby pobudzić krążenie.
Krok 3. Palcem środkowym i serdecznym masuj okrężnie okolice oczu, zataczając kręgi od środka czoła w kierunku skroni i z powrotem w kierunku nosa.
Krok 4. Wymasuj czoło, robiąc energicznie zygzaki. Kieruj się od środka ku bokom czoła. Poświęć minutę na masaż punktu między brwiami, gdzie często robi się lwia zmarszczka.
Krok 5. Podążając za kierunkiem przepływu limfy, wykonaj delikatny masaż palcami od środka czoła ku skroniom, od nosa w kierunku uszu i od żuchwy ku dołowi szyi.
Krok 6. Na koniec delikatnie opukaj twarz opuszkami palców i wygłaskaj ją.
Po wykonanym masażu umyj twarz łagodnym żelem lub pianką, aby pozbyć się tłustej warstwy kosmetyku, jeśli masz cerę suchą, dojrzałą lub normalną możesz zostawić olejek do wchłonięcia.
Masaż płytką Gua Sha możesz pobrać tutaj: Krok po Kroku
Jak widzisz, stosowanie oleju kosmetycznego w pielęgnacji twarzy daje nam wiele możliwości. Olejem możemy zastąpić kosmetyki do demakijażu, wzbogacić i wzmocnić działanie serum/kremu. Dlatego warto dowiedz się, jak prawidłowo stosować olej, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.
W kolejnym wpisie, opisze Wam inne zastosowania tego cudownego olejku z pestek winogron i mam nadzieję że zachęcę Cię do wprowadzenia do swojej codziennej pielęgnacji.
Buziaki
M.